1px dark gradient

Транспортні документи

Транспортные документы для перевозки грузов

Перевезення вантажу – послуга, яку компанія, що займається логістикою, надає своїм клієнтам. Вона передбачає складання договору між замовником послуги і її виконавцем. Часто перевізник виступає ще і в ролі посередника в угоді при покупці. Тому укладається договір про купівлю-продаж, в якому прописуються всі важливі моменти такого співробітництва. Супровідна ж документація, в якій викладені ці ключові моменти – невід’ємна частина будь-якого вантажоперевезення.

Міжнародна логістика вимагає найсуворішого дотримання всіх вимог, законодавчо пред’явлених до перевізників. Будь-яка невідповідність положення і його документального супроводу загрожує простоями або навіть арештом вантажу, що неминуче тягне фінансові збитки. У такого роду зволіканні не зацікавлена ​​жодна зі сторін – учасниць договору, тому документація під час перевезення вантажів – найважливіший момент, який ретельно дотримується.

Право власності на товар підтверджується таким товаророзпорядчих документом, як коносамент, що підтверджує і договір про перевезення. При відвантаженні в порту призначення власник коносамента має право забрати вантаж. Спочатку коносамент був тільки “морським” документом, потім його стали застосовувати у всіх інших видах перевезень, включаючи змішану (з додатком визначення “наскрізний” – наскрізний коносамент). Щоб зрозуміти, як виглядає даний документ, можна подивитися зразок коносамента. У комплексі виконуваних коносаментом функцій є і роль товаротранспортної накладної, але цей документ також існує і окремо.

Міжнародна транспортна накладна (CMR) знаходиться в числі обов’язкових супровідних документів. Складається вона в чотирьох (частіше – в трьох) примірниках. Один додатковий зразок служить для проведення тарифного контролю, який може знадобитися відповідно до законодавства деяких країн. Обов’язково в коносаменті ма.ть бути вказані дати складання документа, реквізити перевізника, також відправника та одержувача. Потрібно прописати характеристику вантажу, що перевозиться (його опис) і скласти визначення роду упаковки (як це прийнято в міжнародних нормах). А також усі платежі, вироблені під час переміщення від моменту взяття вантажу і до його відвантаження в порту призначення. Може бути позначка про заборону перевантажень, вказівку сум, обов’язкових до сплати замовником перед отриманням вантажу та інші важливі відомості. Накладна на вантаж обов’язково містить вказівки про характер небезпеки і заходи безпечного перевезення, якщо, звичайно, вантаж, що перевозиться відноситься до ряду небезпечних.

Такий вид документа, як морська накладна, підтверджує факт прийняття вантажу, що перевозиться на борт перевізником в зазначеній кількості і якості. Ще морська накладна засвідчує укладений договір. На цьому її функції вичерпуються. Вона не виступає ні в ролі товарораспорядного, ні оборотного документа.

У зовнішньоторговельній діяльності з неминучим транспортуванням вантажів через кордони окремо взятих держав обов’язковим є заповнення експортної і транзитної декларацій. Що таке експортна декларація – розберемося в порядку черговості. Експортна декларація повинна бути заповнена під час перетину державного кордону на митниці, при експортному оформленні перевезеного товару. Таким оформленням можуть займатися як продавець так і покупець. Найчастіше її оформленням займається перевізник, який взяв на себе цей обов’язок як посередник в угоді. Так він заміщає собою покупця, якщо умовами правил Інкотермс займатися оформленням експортної декларації повинен покупець. При оформленні експортної декларації може знадобитися фізичний огляд вантажу митними службами на місці, але оформити сам документ можна віддалено.

Транзитна митна декларація – це гарантійний документ, який використовується для внутрішнього або міжнародного транзиту. Складається транзитна декларація грунтуючись на інвойсі і пакувальному листі. Точно так же, як і експортна декларація, він виступає в якості митної гарантії і виписується частіше на неоподатковувані митами товари.

Оформлення транзитної декларації неможливе без внесення наступних обов’язкових відомостей: контактна інформація про продавця, покупця і перевізника (реквізити, адреса); країна-виробник перевезеного товару; його кінцевий пункт призначення; все про сам товар (вага, вартість, характеристика); підтверджують законність угоди супровідні папери і необхідні характеристики самих транспортних засобів, за допомогою яких здійснюється перевезення.

Документи для декларації, які подаються разом з нею в митне управління, це:

  • Документ, що підтверджує факт угоди купівлі – продажу;
  • Квитанція, видана банком про те, що мита при проходженні митного контролю сплачені;
  • Папери, які підтверджують той факт, що заявник має право на запит реєстраційних процедур;
  • Також документація комерційного і супровідного характеру.

Всі перераховані вище транспортні документи мають чіткі правила оформлення, дотримуючись яких перетин кордонів держав з вантажем, що перевозиться, не викличе ніяких непередбачених ситуацій. Необхідно чітко знати, яка саме супровідна документація буде потрібно в кожному окремому випадку і розбиратися в правилах і нюансах її заповнення.