1px dark gradient

Які потрібні документи для міжнародних перевезень?

Укладаючи угоду, покупець і продавець юридично закріплюють цей факт відповідною документацією. Обов’язки постачальника, як важливої сполучної ланки, також чітко обумовлені. Найголовніший документ, що підтверджує факт угоди, це договір купівлі-продажу. У ньому сторони домовилися про кількість та найменування товару, що поставляється, ціну і способи його доставки. Але не обійтися також і без пакета документів, які потрібні для міжнародних вантажоперевезень і типові для кожного виду транспортування.

Виділяють три групи документів:

 • ті, які описують сам вантаж;
 • ті, які описують спосіб перевезення вантажу;
 • митну документацію.

До документації, що описує вантаж можна віднести інвойс (invoice, commercial invoice), в якому повинно бути зазначено: найменування товару, кількість товару, ціну за одиницю виміру, кінцеву ціну, продавець і покупець товару. Також він може містити опис вантажу, митний код, загальну вагу, фото товару та інші відомості. Без інвойсу неможлива ідентифікація товару. Розрізняють Commercial Invoice (застосовується перед складським відвантаженням і після того, як товар оплачено) і Proforma Invoice (безпосередньо для оплати продукції).

Доповнює інвойс packing list, іншими словами – пакувальний лист. Він містить інформацію про кількість одиниць товару, вагу кожної з них, вагу нетто і брутто (кожної і всіх разом), кількості вантажних місць. Обидва документи пред’являють для процедури митного очищення вантажів, як і сертифікат якості, який підтверджує хімічний склад вантажу. Це основний, але не повний склад опису документації.

Розглянемо, які основні документи для міжнародних перевезень існують в залежності від способу транспортування і їх основні особливості.

У разі, якщо вантажоперевезення з-за кордону здійснюється морем, супровідні документи будуть включати коносамент. Коносамент (фр. Le connaissement; англ. Bill of lading, B / L, BOL) – документ, який видає перевізник власнику вантажу. Він підтверджує право власності на товари, що відвантажуються. Складається коносамент в кількості трьох примірників. Всі три – оригінальні, з позначкою Original.

Товаророзпорядчий – це перший з трьох оригіналів. Також є копії. Вони відрізняються від оригіналів відповідною позначкою і друкуються на папері, який відрізняється і зовні. Тільки при наявності коносамента можна отримати вантаж. Трапляється, що один оригінальний примірник коносамента відправник залишає у себе, як гарантію оплати. Контейнерна лінія зобов’язана проставити відмітку при отриманні нею оригіналів коносаментів і тільки потім видається вантаж. Оригінал може бути виданий як в офісі вантажовідправника, так і вантажоодержувача. Коносамент включає опис стану вантажу, що перевозиться. Він виконує функцію товарно-транспортної накладної та розпорядчого документа, а також підтверджує наявність договору про перевезення вантажу і засвідчує права на нього.

Якщо під час перевезення задіяний автомобільний транспорт, супроводжувати його повинна і відповідна накладна. В цьому випадку вона носить назву автодорожньої накладної (CMR). Дана документація з вантажоперевезень також підтверджує наявність договору про транспортування вантажу автомобільними магістралями.

Конвенція про договір міжнародного перевезення вантажів (КДПВ) наказує такі обов’язкові пункти для автодорожньої накладної:

 • найменування вантажу, що перевозиться;
 • дату його відвантаження;
 • дані перевізника (його ім’я, адреса);
 • дані про одержувача товару;
 • терміни, в які перевізник повинен зробити доставку;
 • вартість самої доставки.

Її підписують дві сторони (відправник і перевізник). Для того, щоб застосовувати під час перевезення CMR, досить однієї з країн, між представниками яких відбувається торговельний процес, була прийнята КДПГ, так як вона не повсюдно визнана. На відміну від коносамента, автодорожня накладна – це не товаророзпорядчий документ. Вантаж видається тому одержувачу, який зафіксований в ній таким.

У разі транспортування авіатранспортом документи для вантажоперевезень представлені у вигляді авіавантажної накладної Air Waybill, AWB. Вона фактично доводить укладення договору про перевезення товару, про те, що він прийнятий до виконання прописаних у ньому умов.

У авіавантажній накладній міститься така інформація:

 • назва авіаційних портів відправлення та призначення;
 • заявлена вартість товару;
 • вартість виконуваного пересилання;
 • перелік документів, що додаються;
 • дата складання самої накладної.

Авіатранспортна накладна також не має властивостей товарораспорядного і передавального документа. Товар видається заявленому в договорі одержувачу.

Головним документом для міжнародних перевезень вантажу залізничним транспортом є залізнична накладна Railway Bill, RWB. Порядок її складання розроблений Міжнародною вантажною конвенцією.

Згідно з її приписами, накладна повинна вміщати в себе наступну інформацію:

 • назву станції призначення і найменування вантажу, його оголошену вартість;
 • назву прикордонних станцій по шляху проходження потягу;
 • вартість самого транспортування.

Також обов’язково повинні бути включені до залізничної накладної пакувальний лист і інша наявна супровідна документація.

У разі мультимодального перевезення супровідна документація підсумовується в залежності від обраних комбінацій перевізного транспорту.

Митна документація включає в себе папери, що носять характер підтверджуючих, дозвільних та засвідчуючих.

Підтверджують – запевняють справжність зазначеної в інвойсі і пакувальному листі інформації. Дозвільні – це всілякі сертифікати якості, достовірності та походження.

Засвідчуючі документи підтверджують факт приналежності товару до тієї чи іншої категорії.

Вкрай важливо, щоб дані в документах, що супроводжують вантаж при транспортуванні, не суперечили один одному. Будь-яка недостовірна інформація може спричинити складності при оформленні на митниці, простої і штрафи.