1px dark gradient

Перевезення швидкопсувних вантажів

Перевозка скоропортящихся грузов: правила и требования

Швидкопсувні вантажі вимагають особливих умов зберігання, які повинні неухильно виконуватися і в транспортуванні. Якщо перевезення тендітних об’єктів вимагає підвищеної уваги, то в цьому випадку додається ще і дотримання режимів температури і вологості. Забезпечити необхідні умови на складі – це одне, а передбачити непередбачуване в дорозі – складність іншого рівня.

Перевезення швидкопсувних вантажів вимагає від перевізника максимальної злагодженості на всьому шляху проходження товару і виключення будь-яких затримок. Особливо це стосується свіжих, охолоджених і підігрітих товарів (буває так, що потрібно підтримувати температуру вище, ніж температура навколишнього середовища) під час перевезення. Є максимально допустимий час, коли товар може бути в дорозі і не втратить своїх властивостей (не знеціниться), за умови дотримання нормативної температури, вологості. Але і заморожені зразки можуть зіпсуватися, якщо не підтримувати, відповідно до норм, допустиму температуру. Швидкопсувні товари це: продукти харчування (м’ясні вироби, рибні, молочні продукти, фрукти, ягоди і т.п.); ікра і мальки для рибних господарств, для подальшого їх розведення; рослини, насіння рослин і розсада – для тих же цілей; медичні препарати або донорські органи (в тому числі і кров для переливання), ембріони. Серед перерахованого вище, продукти харчування транспортуються найчастіше.

Правила перевезень швидкопсувних вантажів

Кожен окремо взятий тип товару перевозиться згідно з відповідними правилами. Яким типом транспорту буде їхати товар залежить від декількох факторів: вид товару, наскільки термінова доставка, готовність до фінансових витрат замовника (швидше = дорожче, практично завжди). Існують правила перевезення швидкопсувних вантажів для автомобільного, залізничного, морського і авіатранспорту. Незалежно від обраного виду (або декількох видів) транспорту, умови вологості, вентиляції і температури повинні бути дотримані. Доставка здійснюється в спеціальних контейнерах-термосах, обладнаних кондиціонерами. Перевантаження з одного транспорту на інший не порушує “спокій” виробів всередині контейнера і забезпечує збереження. Перевезення швидкопсувних вантажів автомобільним транспортом у контейнерах рефрижераторного типу маневрене і проводиться, що називається, до дверей замовника (до складу з аналогічними умовами зберігання).

Розміщення в рефрижераторному контейнері проводиться згідно з принципами товарного сусідства. Мало дотримуватися термінів доставки швидкопсувних вантажів і потрібної температури всередині. Якщо, скажімо, розмістити поруч рибну та молочну продукцію то ймовірність знецінення через сторонні запахи цілком очікувана. Тому м’ясо розміщувати можна тільки поруч з молочними виробами, рибу – з морепродуктами, а ягоди і фрукти – з подібними до них вегетаріанськими продуктами. Тому важливо спочатку правильно підібрати товар і грамотно розмістити його всередині рефрижератора з урахуванням можливих ризиків падіння всередині і псування упаковки. Плюс до всього – різні види вантажів не повинні бути встановлені впритул один до одного, а тільки з дерев’яною або іншою огорожею.

Терміни доставки швидкопсувних вантажів продиктовані типом вантажу та умовами перевезення. Скажімо, деякі правила перевезень швидкопсувних вантажів допускають неточне дотримання температурного режиму (температура може бути вище) якщо час у дорозі буде коротше (наприклад, для фруктів). Які конкретно правила перевезення швидкопсувних вантажів застосовні в кожному конкретному випадку залежить від безлічі факторів і розглядаються індивідуально.

Загальні правила перевезення швидкопсувних вантажів авіа та автотранспортом

Правила перевезення авіатранспортом і автотранспортом прописані окремо, але мають ряд схожих вимог: вантаж повинен мати надійну і міцну упаковку, що забезпечує збереження товару, як всередині, так і поруч (виключати ймовірність протікання вмісту на сусідній товар). Тара (коробка, ящик) повинна бути чистою і не мати сторонніх запахів. Укладання всередині контейнера провадиться з урахуванням можливості дотримання необхідної циркуляції повітря і вимог надійної фіксації товару на всьому шляху прямування, з урахуванням можливих перевантажень. Хто несе відповідальність за правильну укладку? Звичайно ж той, хто її виробляє і від неї залежить багато чого.

Згідно з правилами перевезення швидкопсувних вантажів автомобільним транспортом, контейнери – рефрижератори, після укладання в них товару, опечатуються спеціальними пломбами. Пломби свідчать про те, що ніхто не мав доступу до вантажу і все саме так і в тій кількості, як підтверджують документи на перевезення швидкопсувних вантажів. Сам контейнер повинен відповідати вимогам, а відповідність підтверджуватися санітарним паспортом. У разі, якщо товар перевантажувався з одного рефрижератора в інший, температурні умови в них повинні бити ідентичні.