1px dark gradient

Правила IMO 2023: що це та як вплине на доставку вантажів морем?

Как IMO 2023 влияет на доставку грузов морем

IMO – Міжнародна морська організація (International Maritime Organization) – міжурядова організація та спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй, яка займається розробкою та координацією міжнародних правил та стандартів, що стосуються безпеки та надійності судноплавства, а також запобігання забруднення морського та повітряного середовища судами. Її головна мета – забезпечити безпеку та ефективність морського транспортування, захистити морське середовище та вжити всіх необхідних захисних заходів від забруднення морів та океанів.

Нові правила IMO 2023 є частиною Стратегії цієї організації з парникових газів (GHG), яка спрямована на скорочення викидів вуглецю від міжнародного судноплавства на 40% до 2030 року і на 70% до 2050 року порівняно з рівнями 2008 року. Поправки до Додатку VI Міжнародної конвенції щодо запобігання забрудненню з суден (МАРПОЛ) вже набули чинності з 1.11.2022. Правила, що набирають чинності з 1 січня 2023 року, є наступною главою у зеленій трансформації міжнародного судноплавства, створюючи нову хвилю невизначеності та питань.

Які зміни вносить IMO у 2023?

Положення поширюються як на комерційні, так і на некомерційні судна. Вводяться обов’язкові скорочення викидів вуглецю як для нових, так й існуючих судів з використанням показників енергоефективності визначення цих рівнів. Нижче розглянемо основні заходи, яких це стосується.

Коефіцієнт енергоефективності для існуючих суден (Energy Efficiency Existing Ship Index – EEXI)

У той час як індекс енергоефективності (EEDI) для нових судів вже існує, ІМВ в даний час вводить структуру для старих. EEXI – це рейтингова система, яка оцінює енергетичні характеристики існуючого водного транспорту на основі даних про споживання енергії та інших ключових показників, таких як швидкість, потужність та об’єм двигуна. EEXI ґрунтується на специфікаціях корабля, а не на його реальних експлуатаційних характеристиках. Транспорт, не відповідаючий вимогам, який отримає рейтинг EEXI нижче за певний поріг, може бути підданий штрафам і обмеженням, і в ньому потрібно внести зміни до двигунів або систем. Показник оцінюватиметься під час першого міжнародного сертифікаційного дослідження щодо запобігання забруднення повітря після 1.01.2023.

Індекс інтенсивності викидів вуглецю (коефіцієнт CII)

ІМО 2023 також вводить CII. Цей новий глобальний показник вуглецевої ємності судноплавства використовується для ранжування та моніторингу ефективності окремих судів. Він пов’язує викиди парникових газів з кількістю вантажу, що перевозиться, і коефіцієнтом пройденої відстані.

Поріг рейтингу CII з часом стане суворішим і, отже, визначатиме річний коефіцієнт скорочення викидів вуглецю, необхідний для забезпечення відповідності. Кожне судно отримає оцінку від A (добре) до E (погано), починаючи з 2023 року. Кораблі, які отримали оцінку D протягом трьох років або оцінку E протягом одного року, повинні розробити план коригуючих дій.

Як нововведення вплинуть на морські перевезення?

Впровадження нових енергоефективних видів палива та введення більш суворих правил щодо вуглецевих викидів допомагає знизити вплив морського вантажного транспорту на навколишнє середовище у глобальному масштабі.

Вплив нововведень найбільше відчують судновласники та оператори. Їм необхідно інвестувати в енергоефективні заходи та технології, щоб відповідати вимогам. Вони також можуть зіткнутися з новими обмеженнями на експлуатацію суден, такими як обмеження швидкості або використання старих суден.

Для скорочення викидів вуглекислого газу та підвищення ефективності використання палива у власників та операторів контейнеровозів є кілька варіантів дій, у тому числі:

  • оптимізація операцій
  • модернізація суден із застосуванням енергозберігаючих технологій
  • перехід на низьковуглецеве паливо.

Останні умови можуть негативно вплинути на вантажопідйомність. EEXI вимагає, щоб кораблі простоювали для модифікацій, а CII спонукає перевізників уповільнити судноплавний рух, щоб знизити витрату палива і, отже, викиди CO2.

Високі вимоги можуть збільшити вартість морських перевезень, щоб допомогти сплатити за інноваційні енергоефективні технології та відповідати правилам. Все це може призвести до того, що відправники вантажу отримають більш високі витрати на доставку, в тому числі на вантажоперевезення з Китаю.

Незважаючи на можливе подорожчання, все одно перевезення морем є економічним способом доставки з Китаю. Особливо якщо довірити всі етапи закупівлі в КНР логістичній компанії Укр-Китай Комунікейшин. Запитати актуальну вартість послуг або поставити питання можна через форму зворотного зв’язку на сайті або за номерами телефону в контактах.