Преференції на імпорт товарів в Україну в 2023 році
На поточний момент в Україні існують митні та податкові преференції для певної категорії товарів. Це означає, що для юридичних і фізичних осіб, які імпортують в Україну, деякі товари підпадають під митні та податкові пільги. Тобто існує нульова ставка мита та ПДВ при ввозі товарів в Україну.
Товари для відновлення енергетичної системи
13 грудня 2022 року, Законом України № 2836-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» та Законом України № 2837-IX «Про внесення зміни до розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» були звільненні від оподаткування ввізним митом та ПДВ товари, що ввозяться на митну територію України для вільного обігу підприємствами або громадянами, у тому числі переміщуються (пересилаються) на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, але не більше ніж до 1 травня 2023 року. До цієї категорії відносяться товари для відновлення енергетичної системи такі як:
- електрогенераторні установки
- трансформатори
- частини трансформаторів
- інвертори
- акумулятори та інше.
Що цікаво, відповідно цьому закону, постановою КМУ від 20.03.2020 № 224, звільнення зробили в рамках «заходів протидії коронавірусу SARS-CoV-2», до якої входить перелік товарів, а саме:
- лікарські засоби
- медичні вироби
- та/або медичне обладнання.
Також у Постанові №1260 Кабмін встановив умови для звільнення від оподаткування операцій ввезення генераторів в Україну та/або їх постачання на митній території України.
Згідно цій постанові, щоб скористатись пільгами, необхідно:
- подати документи про відповідність, передбачені технічними регламентами; також на товарі має бути нанесений знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у таких технічних регламентах
- або має бути подано повідомлення Міненерго про введення в обіг товарів, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.
Утім, вже 16.11.2022 уряд вирішив спростити імпорт генераторів та іншого енергетичного обладнання через проблеми імпортерів з оформленням цих товарів на митниці. Тож була ухвалена Постанова № 1288, яка діє із 17.11.2022, що скасовує первісні вимоги для звільнення про наявність декларації, про відповідність та маркування знаком відповідності технічним регламентам, за винятком систем безперебійного живлення. Згідно з цією постановою товари для відновлення енергетичної системи можна як ввозити так і реалізовувати в Україні без ПДВ.
Товари подвійного призначення для оборони України
В лютому 2023р. Президент підписав Закони України, а Кабмін спростив процедуру ввезення низки товарів подвійного призначення, необхідних безпосередньо для забезпечення відсічі агресору чи в якості комплектуючих для виробників українського озброєння,
а саме:
Закон № 2906-IX від 06.02.2023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння ввезенню на територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів» та
Закон № 2907-IX від 06.02.2023 «Про внесення зміни до розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України щодо сприяння ввезенню на митну територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів»,
в яких зазначено, що на період дії воєнного стану, але не пізніше ніж до 1 січня 2024 року, звільняють від оподаткування ввізним митом та ПДВ операції з ввезення на митну територію України:
- безпілотних літальних апаратів,
- оптичних і коліматорних прицілів (коліматорів),
- прицілів нічного бачення або тепловізійних прицілів,
- тепловізійних біноклів і монокулярів,
- приладів нічного бачення,
- переносні радіостанції.
Також, звертаємо увагу, що до зазначених товарів не застосовуються заходи нетарифного регулювання, тобто не потрібно надавати митниці для оформлення, дозвільних документів, в тому числі і дозволів від Держекспоконтролю. Але ніде НЕ ВКАЗАНО, що їх можна реалізовувати в Україні без ПДВ. Тобто при продажу цих товарів потрібно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ. Добре, коли благодійна організація назбирала достатньо коштів для закупівлі великої партії цих товарів та передала їх на безоплатній основі для ЗСУ, але часто, волонтери, благодійні організації чи просто юридичні або фізичні особи придбають невелику кількість цих товарів у імпортерів вже в Україні та передають конкретним особам, що несуть службу в ЗСУ. І ось для них, неочікувано, ці товари стають на 20% дорожче через невдало виписано законодавство.
Якщо ви хочете імпортувати товари, на які не розповсюджуються преференції або не володієте повною інформацією про те, як правильно оформити імпорт із пільгами або без, варто звернутись до митного брокера Укр-Китай Коммуникейшин. При доставці та розмитненні необхідно враховувати багато нюансів, габарити, правильність пакування, оформлення документів на всіх етам доставки, класифікацію митних кодів, розрахунок та сплату митних платежів, всі вони впливають на термін доставки та на розмитнення. Спеціалісти компанії допоможуть своєчасно доставити товари та оформити їх згідно актуальному законодавству без зайвих витрат часу та коштів з вашого боку.